– Dzieci chcą rozmawiać o trudnych sprawach

Jak odpowiedzieć na trudne pytania, z jakimi mogą spotkać się rodzice? Dlaczego musimy się przeprowadzać? Co będzie, jeśli dziadek umrze? Czy zachoruję? Dlaczego rodzice się kłócą? Trudne pytania dziecka często zaskakują rodziców.

Aby czuć się bezpiecznymi dzieci potrzebują miłości, jasnych reguł, przewidywalności zdarzeń, przynależności (do rodziców, rodziny, do grupy przedszkolnej) poczucia, że mogą zaufać osobom z ich otoczenia. Świat dorosłych bywa bardzo skomplikowany, może budzić niepokój dziecka. Tylko my dorośli możemy dziecku wyjaśnić trudne zdarzenia, różnorodne relacje międzyludzkie.

Jak rozmawiać z dziećmi?

Bądź ekspertem – zanim poruszysz z dzieckiem dany temat, przemyśl co chcesz dziecku przekazać i w jaki sposób. Warto przygotować się do rozmowy, ponieważ dziecko
z pewnością zada Ci wiele pytań. Nie chodzi przecież w rozmowie o narzucanie swojego zdania, ale o dialog. Jeśli chcesz porozmawiać o przemocy w bajkach i o tym dlaczego rodzice nie zgadzają się na wielogodzinne oglądanie kreskówek, zdobądź informacje o szkodliwości nieograniczonego korzystania z mediów dla dzieci i dla dorosłych. Jeśli będziesz ekspertem dziecko zobaczy Twoja pewność w pełnieniu roli rodzica.

Mów w sposób zrozumiały – w rozmowie z dzieckiem dostosuj język do jego wieku
i możliwości komunikacyjnych. Mów językiem prostym. Jeśli użyjesz trudnego dla dziecka słowa, wyjaśnij jego znaczenie.

Wysłuchaj i uszanuj wypowiedzi dziecka – nie krytykuj jeśli dziecko myśli inaczej niż Ty. Ważne abyś wyjaśnił(a) swoje stanowisko. Hamuj swoje emocje i wykaż dużą cierpliwość, wyrozumiałość. Ułatwisz dziecku bezpieczne poukładanie sobie nowych treści.

Przyznaj, że czasem czegoś nie wiesz – przyznanie się do braku informacji
w jakiejś dziedzinie nie odbierze Ci szacunku dziecka. Jest natomiast okazja do wspólnych poszukiwań odpowiedzi. A to zapowiada interesująca zabawę.

Nigdy nie obarczaj problemami  świata dorosłych –  nie zwierzaj się traktując dziecko jak swojego przyjaciela. Dziecko powinno mieć poczucie, że poradzisz sobie z problemem i nie potrzebujesz od niego pomocy w relacjach z innymi dorosłymi.

Nie fałszuj prawdy – prawda opowiedziana w sposób dostosowany do wieku dziecka wzbudzi jego zaufanie do Ciebie teraz i w przyszłości.

Link do projektu, który rodzice mogą wykorzystać rozmawiając z dzieckiem
o koronawirusie:

https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Koronawirus.pdf

Dressler Dublin sp. z o.o., Wydawnictwo Olesiejuk, an imprint of Dressler Dublin sp. z o.o.

 

Ważne serwisy:

ilustracja z herbem Starostwa Powiatowego w Chrzanowie ilustracja z logotypem Kuratorium Oświaty w Krakowie

Wróć na górę